Jarosław Jatczak

Kandydat na burmistrza Trzemeszna

Wiedza i doświadczenie.
Ale nie tylko…

Szanowni Państwo,

Jak już wiadomo, postanowiłem kandydować w wyborach na burmistrza Trzemeszna, oddając do Waszej dyspozycji moją wiedzę, doświadczenie i kontakty. Poniżej o mnie z życia prywatnego, zawodowego,  samorządowego i społecznego.

Prywatnie

Mieszkam w Trzemesznie od początku lat 70-tych, moja żona i dzieci od urodzenia. Wszyscy uczęszczaliśmy  do trzemeszeńskim szkół, wszyscy zdawaliśmy maturę w trzemeszeńskim LO. Jestem żonaty od 35 lat, mam czworo  dorosłych dzieci i trzech wnuków. Żona Katarzyna ponad 30 lat uczyła biologii w trzemeszeńskim LO. Mam psa, a dokładnie sukę (ogar polski). Jeden z moich ulubionych cytatów, to ten z twórczości Cypriana Kamila Norwida: Słowo, które nic nie czyni, a czyn, który nic nie mówi – równa czczość. Jestem wytrwały i nastawiony na rozwiązywanie problemów, a nie wieczne zajmowanie się nimi. Gram w tenisa stołowego (jestem czynnym zawodnikiem IV-ligowej drużyny TTS Trzemeszno), pływam, jeżdżę na rowerze (tak często spędzamy z żoną urlopy); lubię film i muzykę (mam obszerną kolekcję płyt winylowych, gram amatorsko na perkusji, śpiewam). Lubię ludzi!

Zawodowo

Jestem prawnikiem z ponad 30-letnim doświadczeniem, radcą prawnym od 27 lat, przez kilka lat byłem doradcą restrukturyzacyjnym, potrafię skutecznie negocjować. Całe moje dotychczasowe życie zawodowe spędziłem poza Trzemesznem. 

W latach 1991-1993 byłem asystentem na Wydziale Prawa i Administracji UAM w Katedrze Zarządzania Gospodarka Narodową (obecnie Zakład Publicznego Prawa Gospodarczego) u Pani Profesor Teresy Rabskiej, która była m.in. wieloletnim ekspertem komisji  Sejmu i Senatu w sprawach samorządowych. Tam napisałem pracę magisterską pt. Działalność gospodarcza gmin i zaraziłem się ideą samorządności. Mimo młodego wieku prowadziłem wykłady na podyplomowych studiach samorządu terytorialnego i podyplomowych studiach finansów samorządu terytorialnego UAM

Potem pracowałem m.in. w Ernst & Young, Wielkopolskiej Grupie Konsultingowej, Kancelarii DZP (byłem przez 4 lata szefem biura poznańskiego), prowadzę od 20 lat Kancelarię Prawną Jatczak i Wspólnicy (www.jjlegal.pl). Byłem doradcą prawnym władz Gorzowa Wielkopolskiego, Słupska oraz Piły przy prywatyzacjach przedsiębiorstw energetyki cieplnej czy doradcą prawnym PKP S.A. przy sprzedaży spółki zależnej Przedsiębiorstwo Napraw Infrastruktury sp. z o.o. do Budimex S.A. Pracowałem przez wiele lat (także w jęz. angielskim) dla firm działających na całym świecie, jak np. dla Solaris Bus & Coach S.A. w Bolechowie (gdzie byłem też w latach 2005-2008 przewodniczącym Rady Nadzorczej) czy dla Wavin Polska S.A.  w Buku. Byłem członkiem wielu rad nadzorczych, wieloletnim przewodniczącym Rady Nadzorczej TFI Investors S.A., największego polskiego prywatnego  towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Pracowałem też dla jednostek z sektora kultury, odpowiadałem przez wiele lat za obsługę prawną Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu. Reprezentowałem interesy artystów i twórców filmowych (Dellfina Dellert, Agnieszka Mazanek, Prime Film Production, Paprika Studios) oraz muzycznych (Justyna Steczkowska, Raz Dwa Trzy, Back To the Ocean). A to tylko część mojego doświadczenia zawodowego. 

Samorządowo

W latach 1992-1996 byłem członkiem komisji rewizyjnej Rady Miasta i Gminy Trzemeszno. Aktywnie angażowałem się w każde (od roku 1994) wybory samorządowe, albo startując do Rady, albo zakładając komitety wyborcze i organizując z sukcesami ich pracę. Nigdy jednak nie byłem radnym. Od roku 2023 jestem jako przedstawiciel Gminy wiceprzewodniczącym Rady Nadzorczej Remondis Aqua Trzemeszno (spółka z udziałem Gminy) i doradcą burmistrza w sprawie zmian warunków współpracy z Remondis Aqua (udziałowiec Remondis Aqua Trzemeszno) – dzięki mojemu zaangażowaniu do tej pory zostały diametralnie zmienione  warunki umowy o zarządzanie z Remondis Aqua, trwają zaawansowane rozmowy dotyczące zmiany warunków umowy dzierżawy majątku sieciowego oraz zmian ustalonych przy prywatyzacji zasad korporacyjnych (jednomyślność w podejmowaniu decyzji), zostały też dzięki mnie wyjaśnione i uporządkowane wieloletnie spory dotyczące podatku od nieruchomości.

Społecznie

Na początku lat 90-tych ubiegłego wieku byłem współzałożycielem i prezesem zarządu trzemeszeńskiego Forum Samorządowego, które z sukcesami wystawiało swoich kandydatów w wyborach samorządowych (w tym obecnego burmistrza, który został po raz pierwszy radnym z list Forum Samorządowego) i w związku z reformą edukacji postulowało m.in. wybudowanie szkoły podstawowej na Osiedlu Wysokim i zlokalizowanie jednego dla całej gminy gimnazjum w budynku Szkoły Podstawowej  nr 1.

Jestem współzałożycielem i prezesem zarządu (od samego początku, czyli od 2007 roku) Trzemeszeńskiego Towarzystwa Sportowego (Facebook TTS Trzemeszno). TTS prowadzi od wielu lat zajęcia tenisa ziemnego dla dzieci i młodzieży, a także zajęcia tenisa stołowego dla dzieci i młodzieży oraz uczestniczy w tej dyscyplinie w rozgrywkach ligowych. Nasze drużyny tenisa stołowego występowały w II, III i IV lidze mężczyzn oraz II lidze kobiet. Mamy także znaczące sukcesy w rywalizacji młodzieżowej – m.in. dwukrotne drużynowe Mistrzostwo Wielkopolski oraz brązowy medal w kategorii kadetek, czy srebrny i brązowy medal w drużynowych Mistrzostwach Wielkopolski  kadetów. Od wielu lat organizujemy corocznie cykl 8 turniejów Grand Prix TTS w tenisie stołowym, w którym bierze udział w różnych kategoriach wiekowych kilkudziesięciu zawodników z województwa wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego – w tym miesiącu kończymy XV edycję. Nawiązaliśmy także owocną współpracę międzynarodową z niemieckim klubem TTF Oberzeuzheim – w roku 2019 byliśmy na meczu w Oberzeuzheim, a w roku 2023 (wcześniejsze plany pokrzyżowała pandemia) gościliśmy na meczu w Kruchowie dwie drużyny TTF Oberzeuzheim. Jestem także wiceprezesem zarządu Fundacji Leszka Kucharskiego.

W latach 2007-2010 byłem przewodniczącym Gminnej Rady Sportu, a potem jej członkiem w latach 2013-2018 i jestem obecnie od roku 2021.

W latach 2013-2019 byłem członkiem zarządu, a od roku 2019 jestem wiceprezesem zarządu Wielkopolskiego Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum w Trzemesznie, odznaczonym w 2016 medalem Zasłużony dla WSWGiL oraz laureatem w roku 2012 przyznawanej z okazji święta patrona LO Michał Kościeszy Kosmowskiego nagrody Michałka w kategorii Przyjaciel Szkoły.

Byłem jednym z pomysłodawców i głównych organizatorów (formalnie jako przewodniczący Rady Rodziców ZSGiL) obrony trzemeszeńskiego LO przed reorganizacją, a w kolejnym etapie przed jego likwidacją przez Powiat Gnieźnieński. Walka w latach 2012-2015 skończyła się przejęciem od Powiatu prowadzenia szkół ponadgimnazjalnych przez Gminę – w roku 2015 podpisano formalne porozumienie w sprawie prowadzenia szkół, Gmina kupiła też cały majątek tych szkół za 10% ich wartości). Za to, czy możliwości związane z tym przejęciem zostały wykorzystane nie mogłem odpowiadać. Ale teraz, startując w wyborach na burmistrza Trzemeszna, chcę wziąć odpowiedzialność także za funkcjonowanie tych szkół. Bo co do tego, że powinno nam zależeć na stworzeniu u nas, w Trzemesznie, jak najlepszych warunków edukacyjnych dla naszych dzieci nie mam żadnych wątpliwości. I jestem gotów dyskutować o tym z każdym, byleby miał dość odwagi, aby robić to pod własnym nazwiskiem. A oto kilka dokumentów z tamtego okresu – mój list otwarty do Starosty Gnieźnieńskiego, list otwarty prof.Janusza Toboły, list Rektora UAM do Rady Powiatu Gnieźnieńskiego, Uchwała Nadzwyczajnego Zjazdu Członków WSWGiL

Jestem też pomysłodawcą i organizatorem koncertu Qba Live (2018), który przekształciłem w 2022 roku w Festiwal im. Kuby Waltera (wzięło w nim udział 20 zespołów z kilku województw) (www.qbalive.pl, kanał Qba Live na YouTube, Facebook Qba Live 2018, Qba Live 2022). Na Qba Live 2022 wystąpiłem jako organizator, konferansjer, przewodniczący jury, a do tego zagrałem i zaśpiewałem (projekt Muzyka z Akademika). Więc można powiedzieć, że żadnej pracy się nie boję i osiągam zamierzone cele. A o tym skąd się wziął pomysł Qba Live |TUTAJ|. Qba Live jest organizowany co 2 lata, w związku z czym jesienią 2024 roku planujemy kolejną edycję.